2011-09-13 14:02

IV CZAR JESIENI za nami….

 Blisko 500 osób  z Białynia k/ Głuchowa, Konopnicy, Koluszek, Pabianic, Dmosina,  Łodzi, Łowicza ,Radomska, Brzezin, Brójec, Stefanowa, Skierniewic, Białej i Naramic k/Wielunia, Łasku, Zduńskiej Woli, Konstantynowa Ł, Strykowa, Uniejowa, Aleksandrowa Łódzkiego  oraz  dwa zespoły z Głowna  wystąpiło w ostatnią sobotę 10 września 2011 na letniej scenie rozłożonej w ogrodzie Miejskiego Ośrodka Kultury w Głownie. Bardzo różnorodną muzykę, śpiew, taniec, kabarety, a nawet spektakl teatralny można było podziwiać przez prawie sześć godzin podczas konkursowych przesłuchań odbywającego się „Czaru Jesieni”  Impreza – Artystyczne Spotkania Seniorów „Czar Jesieni” zorganizowana została już czwarty raz przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie a patronat nad nią objął tradycyjnie Burmistrz Głowna pan Grzegorz Janeczek, który obejrzał ją w całości. Patronat medialny objęły Wieści z Głowna i Strykowa oraz portal internetowy E-Głowno.

Trzydzieści zespołów, siedemnastu solistów i trzy duety oceniało profesjonalne jury w składzie: Aleksandra Guni - zawód wyuczony muzyk instrumentalista, wykonywany dyrektor, sprawuje nadzór pedagogiczny w dwóch szkołach muzycznych, jako dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia ZNP w Łodzi, posiada własną placówkę muzyczną w Głownie z uprawnieniami publicznymi MKiDN.

Małgorzata Królikowska- nauczycielka w Niepublicznej Szkole Muzycznej w Głownie w klasie fortepianu oraz Szkole Muzycznej I stopnia ZNP w Łodzi tez w klasie fortepianu. Odznaczona przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi – za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i upowszechnianiu kultury muzycznej.

Ma za sobą występy na estradzie Filharmonii Częstochowskiej

oraz Magdalena Gotlib-Pęchra- ukończyła również Akademię Muzyczną w Łodzi,- wydział rytmiki. Jej ukończenie w roku 1998 było początkiem dalszej przygody z muzyką na kolejnych dwóch  wydziałach – kompozycji i teorii muzyki. Cały czas pracuje z młodzieżą,Równolegle poza pracą edukacyjną czynnie zajmuje się twórczością kompozytorską , bierze udział w festiwalach np. DO-R-MI czy „4 Kultur „w Łodzi

Jurorki przyznały aż dziewięć  nagród oraz jedenaście wyróżnień, które otrzymały zespoły:

I miejsca –zespół folklorystyczny „USTRONIE” ze Skierniewic, zespól śpiewaczy NADWARCIANKI  z Konopnicy oraz Estradowa Orkiestra M-G Stryków

II miejsca – zespół ALEKSANDROWIANIE” z Aleksandrowa Łódzkiego, zespół śpiewaczo-obrzędowy NARAMICE z Białej k/ Wielunia oraz kapela KONOPNICZANIE z Konopnicy

III miejsca - zespół ludowy BYSZEWIANIE z Plichtowa,  zespół śpiewaczy BIAŁA z Białej k/Wielunia oraz zespół śpiewaczy BUKOWIANKI z Brójec.

Natomiast wyróżnienia  otrzymały : zespół SŁONECZNY KRĄG z Głowna, zespół ZŁOTA JESIEŃ z Koluszek, zespól SŁONECZNE DĘBY z Dmosina, zespół POD BRZOZAMI z Pabianic, zespół wokalny BRZEZINIANKI z Brzezin, kabaret KRAM z Konstantynowa Łódzkiego, chór ECHO ze Strykowa, zespół śpiewaczy RELAX z Białynina k/Głuchowa, zespół ZŁOCISTY PROMIEŃ z Radomska, kabaret RYDZ z Łasku oraz zespół śpiewaczy BUKOWIANKI z Brójec.

Nagrodzeni otrzymali puchary, dyplomy oraz czeki pieniężne w zależności od przyznanego miejsca, za pierwsze kwoty po 300 zł, za drugie kwoty po 250zł, a trzecie po 200zł, natomiast wyróżnienie premiowano czekami  w kwocie po 100zł. Organizator-Miejski Ośrodek Kultury – podziękowania skierował również do wszystkich instruktorów i kierowników zespołów, za wybranie repertuaru i przygotowanie występujących do konkursu.

Wszystkim pozostałym zespołom wręczono pamiątkowe puchary i dyplomy za udział w tym wielkim święcie spotkań  seniorów.

Wśród solistów i duetów przyznano:

I miejsca –soliści: Małgorzata Poczta, Bernardetta Micota i Jan Bartnicki z Pabianic oraz występujący na końcu naszej imprezy Zbigniew Zbiciński z Łodzi, który chyba najbardziej spodobał się widowni.

II miejsca – duet z Łowicza Janina Fuks i Władysław Kosiorek oraz solista Zbigniew Lesiak z Białynina

III miejsca –Janina Adamczyk z Osjakowa k/Wielunia, Krystyna Kisiel z Koluszek, Czesława Dziedzic z Brzezin oraz Małgorzata Poźniak z Konstantynowa Łódzkiego.

Jury przyznało wyróżnienie duetowi z Łowicza za gawędę „Pamiętasz Ty Janku”w wykonaniu Krystyny Czubek i Janiny Fuks. Nagrodzonym i wyróżnionym solistom i duetom wręczono puchary i dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Pozostałym solistom i duetom również podziękowano za udział dyplomami i upominkami.

 

Podczas imprezy podsumowany został także konkurs literacki towarzyszący spotkaniom, na który wpłynęło osiem wierszy, w tym jeden już po terminie. Wiersz tematycznie powinien nawiązywać do naszej imprezy, czyli naszego „Czaru Jesieni” .Nagrodzono trzy wiersze a pozostałe wyróżniono, i tak:

I miejsce  przyznano  Eleonorze Grondowej z    Konopnicy, które nadesłała dwa wiersze, jeden z nich poniżej:

 

„Jesienny Liść” w Łasku

„Czar Jesieni” w Głownie

Nazwa wprost do wieku

Dobrana stosownie.

 

Lecz moi kochani

Każdy z nas to przyzna

Jesień to jest kolor

Nie żadna szarzyzna.

 

Jesień jak przyroda

Tęczą barw się mieni

Trzeba tylko umieć

Te barwy docenić.

 

Choć każdy z nas chciałby

Zacząć znów od wiosny

Licznika nie cofniesz-

Bądź zawsze radosny!.

 

II miejsce otrzymała Jadwiga Czapnik z Głowna , a trzecie Czesława dziedzic z Brzezin , natomiast wyróżnienia otrzymali: Anna Dwornicka z Białej k/Wielunia, Jerzy Zieliński z Dobruszyc oraz Krystyna Kopeć z Łowicza. Tutaj również wręczono dyplomy, puchary i upominki.

W ogrodzie MOK z jednej strony odbywały się prezentacje konkursowe a z drugiej grilowano i biesiadowano. Dla występujących MOK przygotował kiełbaski i kaszanki oraz herbatę a na deser słodki poczęstunek. Były wspólne śpiewy i tańce. Imprezę zaszczycili radni Rady Miejskiej w Głownie: Beata Pilarska, Przemysław Milczarek oraz Jan Balcerski, a także radna powiatu zgierskiego Zofia Ogórek.

Impreza IV Artystyczne Spotkania Seniorów CZAR JESIENI bardzo spodobała się uczestnikom, otrzymaliśmy wiele podziękowań i gratulacji za organizację i sprawny jej przebieg podczas zakończenia i podsumowania, a dodatkowo w poniedziałek 12 września bardzo miłe opinie w rozmowach telefonicznych min z Koluszek, Łowicza, Brzezin, Pabianic, Skierniewic i Łodzi.

 

Mamy nadzieję, że wiersz, który publikujemy poniżej oddaje klimat naszego

CZARU JESIENI.

 

Czy Wy wiecie , czy nie wiecie

Ile imprez jest na świecie?

Ale w Głownie najfajniejsza!

Bo jest nasza , bo tutejsza

Czwarty raz już się odbywa

„Czar Jesieni” się nazywa 

- autor Danuta Krawczyk

 

MOK - dziękuje sponsorom imprezy, którymi byli Bank Spółdzielczy w Głownie , Wieści z Głowna i Strykowa – Nowy Łowiczanin z Łowicza, Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Miejski Zakład Komunalny, za pomoc również dziękujemy Domowi Pomocy Społecznej, Środowiskowemu Domowi Samopomocy oraz Miejskim Przedszkolom 1,2 i 3 w Głownie.

—————

Powrót


Kontakty

MOK GŁOWNO

95-015, ul. Kopernika 45

NIP: 733-12-75-065


+48 42 719 11 43