2012-09-17 12:34

V Czar Jesieni

Udana  zabawa na świeżym powietrzu  towarzyszyła seniorom  biorącym udział  w V Artystycznych Spotkaniach  Seniorów Czar Jesieni  pod patronatem Burmistrza Głowna  pana Grzegorza Janeczka jaka miała miejsce w ogrodzie   Miejskiego Ośrodka Kultury w Głownie. Na tegorocznej imprezie wystąpiło 69 wykonawców tj. zespołów, solistów, duetów i gawędziarzy. Artyści seniorzy przyjechali do Głowna  z całego województwa łódzkiego  min: Pabianic, Radomska, Konstantynowa Łódzkiego, Wielunia, Łęczycy, Dalikowa, Konopnicy, Wiśniowej Góry , Brzezin czy Piotrkowa Trybunalskiego, Bedlna.

 Zmagania konkursowe piątego Czaru Jesieni rozpoczął występ Zespołu Śpiewaczego Czeremcha z MOK Głowno, który świętował w czerwcu jubileusz 25-lecia działalności artystycznej.

Głowno reprezentował także zespół Stowarzyszenia Senior w Głownie Słoneczny Krąg.

Jury w składzie Aleksandra Guni, Kamila Wójcicka oraz Tomasz Maciaszczyk – wszyscy ukończyli Akademię Muzyczną w Łodzi – po wysłuchaniu wszystkich prezentacji byli pod ogromnym wrażeniem tego co działo się w ogrodzie ośrodka kultury. Oceniając  konkurs  brali pod uwagę wiele wartości, zarówno tych merytorycznych jak też  wizerunek artystyczny. W kategorii zespołów, których  zaprezentowało się aż 34  jury wybrało  po 3  zespoły  przyznając im  pierwsze, drugie i trzecie miejsca. Pierwsze miejsca  premiowane były czekami  w kwocie 350 zł, gażetami i upominkami ,a otrzymały je zespoły : zespół śpiewaczy Nadwarcianki z Konopnicy, który to otrzymał dodatkową nagrodę w postaci kroniki ufundowanej przez Wieści z Głowna i Strykowa,  chór Słoneczny Krąg z Głowna oraz  kapela ludowa Wiśniowiacy z Wiśniowej Góry, drugie miejsca premiowane  czekami po 300 zł przyznano: zespołom śpiewaczym Bukowianki  i Stefanów, oba z Brójec oraz zespołowi śpiewaczemu Tęcza  z Wiśniowej Góry. Trzecie nagrody i czeki po 250 zł  wywalczyły: zespół śpiewaczy  Biała z Białej, chór mieszany Radość Życia z Piotrkowa Trybunalskiego oraz  zespół Zorza z Koluszek, któremu dodatkowo przyznano  statuetkę Burmistrza Głowna „Najbardziej energetycznego artysty”.

Wyróżnieniami specjalnymi  uhonorowano  również trzy zespoły, zespół Fajne Babki  z Będkowa, który  okazał się najbardziej medialnym zespołem, otrzymując dodatkowo puchar” Super Media Show” ufundowany przez portal internetowy E-Głowno, kapela podwórkowa Wesoła Trójka z Konopnicy, oraz kabaret Rydz z Łasku. Dodatkowo przyznano  wyróżnienie dyrektora MOK   dla najbardziej rozbawionego zespołu , które  otrzymał zespół Wesołe Pleckowianki z Bedlna wraz  z pucharem.

Pozostałe wyróżnienia  odebrały zespoły: śpiewacze Wojszczycanki z Bedlna, Naramice z Białej, chór Złocisty Promień z Radomska, kapela Zygmuntowiacy z Koluszek, Brzezinianki z Brzezin. Jarzębinki z Pabianic i Leśnianki z Brójec.

 

 Wyróżnienia premiowano czekami w kwocie po 150 zł. Dla wszystkich zespołów tych nagrodzonych, a także tych którym w tym roku nie udało się wywalczyć  miejsc premiowanych  przygotowano  pamiątkowe puchary i dyplomy oraz podziękowania dla instruktorów. Tegoroczna kategoria  solistów Czaru Jesieni  była wyjątkowo  silna, tutaj zgłoszono aż 23 prezentacje  solowe , wśród których najlepsze okazały się te w wykonaniu: Anny Solarek z Głowna /Słoneczny Krąg/ oraz Magdy Pikuły z Koluszek , drugie nagrody  wyśpiewały Małgorzata Poczta z Pabianic oraz Wiesława Jackiewicz z Wiśniowej Góry, natomiast trzecie miejsca przyznano Krystynie Sliter vel Szreter z Głowna /Czeremcha/ i  Zbigniewowi Zbicińskiemu z Plichtowa. Jury wyróżniło pięciu solistów Marię Wochlik z Łęczycy, Sławomira Wartalskiego z Pabianic, Czesławę Dziedzic z Brzezin oraz Magdalenę Milczarską z Koluszek i Bogusławę Stępniak z Bedlna.

Wśród sześciu duetów najlepszym wg jury okazał się duet Janiny Łabędowicz i Teresy  Rousseau z Radomska, drugie miejsce  przypadło Agnieszce Grzybczyńskiej   i   Tadeuszowi Szymorowi  z Będkowa a trzecie   Danucie Krawczyk i Barbarze Sękalskiej z Głowna /Czeremcha/

Między występami muzyczno-wokalno-tanecznymi prezentowało się  6 gawędziarzy, opowiadających zabawne historie. Najbardziej spodobała się jurorom, ale też  uczestnikom naszego Czaru gawęda „Zagarażowana krowa” Tadeusza Karcza z Koluszek, drugie miejsce otrzymał Czesław Przychodzień z Łowicza i jego Bliźniaki , a trzecie Lucyna Adamczyk i jej Pech  również z Koluszek

Czar Jesieni od dwóch lat  rozszerzony jest  dodatkowo o konkurs literacki  na napisanie wiersza związanego z naszą imprezą. W konkursie tym zgłoszono 14 wierszy , które poddano ocenie jury w składzie Renata Wika oraz Ewa Materek. Pierwszą nagrodę  jurorki przyznały Eleonorze Grondowej z Konopnicy / napisała aż  trzy wiersze/, drugie Krystynie Kopeć z Łowicza a Danucie Krawczyk z Głowna  miejsce trzecie. Natomiast wyróżnieniami uhoronowani zostali: Zofia Kozal  z Kalskiej Woli, Krzysztof Pilarski z Nowin-Będkowa oraz Bożena Malarczyk z Łodzi.

Najlepsi soliści, gawędziarze oraz seniorzy  występujący w duetach, a także autorzy  wierszy otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary oraz nagrody rzeczowe.

Artystyczne pasje seniorów  można było podziwiać  także na stoiskach rękodzielniczych, które ustawione zostały w samym wejściu do naszego ogródka. Piękne, stare prace szydełkowe  obrusy i serwetki, pisanki wielkanocne czy  przedmioty użytkowe wykonane techniką decoupage przyciągały  wzrok.

Podkreślając jubileuszowy charakter  Czaru Jesieni MOK  przygotował pamiątkowe długopisy dla wszystkich uczestników  konkursu a Danuta Krawczyk z Czeremchy ułożyła okolicznościowy tekst piosenki do melodii Koko. Koko … .Piosenka to co jakiś czas była  wspólnie śpiewana  przez wszystkie zespoły.  

Cała impreza trwała prawie dziesięć godzin ,okazała się  wielką biesiadą  przy grilu  z kiełbaskami i kaszanką oraz słodkościami, była doskonałą integracją pomiędzy wykonawcami ,ze  wspólnymi tańcami i śpiewami, wymianą doświadczeń i miło czasem spędzonym czasem.

Jubileuszowy Czar Jesieni zorganizowano dzięki sponsorom , wśród których był: Bank Spółdzielczy w Zgierzu Filia w Głownie, Burmistrz Głowna , Firma ALLES z Głowna, Portal internetowy E Głowno, Wieści z Głowna i Strykowa, Piekarnia Rogalik z Głowna oraz Miejski Ośrodek Kultury .W organizację  imprezy włączyli się  radni Młodzieżowej Rady Miasta : Magda Cieniak ,Martyna Wróbel, Karolina Bartoszuk, Agata Kowalska, Justyna Barańska  i  Bartosz Obarek.

—————

Powrót


Kontakty

MOK GŁOWNO

95-015, ul. Kopernika 45

NIP: 733-12-75-065


+48 42 719 11 43