2010-11-26 17:00

Wernisaż malarstwa Katarzyny Podniesińskiej

 

Od 26 listopada 2010 do 10 stycznia 2011 w Małej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Głownie
można oglądać obrazy Pani Katarzyny Podniesińskiej. Wernisaż z udziałem malarki odbył się 26 listopada br. o godz. 17.30 w sali Ośrodka Kultury. Jako gość specjalny odbywającego się spotkania Przy muzyce o zatrudnieniu, artystka w ramach powitania otrzymała z rąk Burmistrza Głowna Wojciecha Brzeskiego list gratulacyjny wraz z bukietem kwiatów.
Katarzyna Podniesińska, urodzona radomianka, mieszka i tworzy w Krakowie. Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach artystycznych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Dyplom w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, w Dziale Grafiki. Udział w ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych oraz ponad czterdziestu prezentacjach indywidualnych. Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Prezentowana wystawa malarstwa Podniesińskiej ma charakter monograficzny i składa się z ponad pięćdziesięciu kompozycji wykonanych w technice pasteli oraz akrylu na papierze i płótnie w przeróżnych kombinacjach. Zaaranżowana na potrzeby wernisażu oprócz sali galeryjnej również w holu i sali widowiskowej MOK, zaczarowała i pokolorowała wnętrza swą bajkową atmosferą. Pejzaże, sceny rodzajowe czy martwe natury Podniesińskiej cechuje bowiem miękka, niezwykle ciepła stylistyka ilustrująca idylliczną krainę wyciszonych zakątków, lapidarnych postaci oraz przycupniętych chwil zaklętych bezpowrotnie w brudno-złotych ramach obrazów. Z wielu kompozycji malarskich sączy się nostalgia, kruchość trwania i pamięci, tęsknota za minionym. Wiele pejzaży Podniesińskiej nawiązuje do malarstwa wedutowego i stanowi swoiste widokówki miast malowane ku pamięci. Katarzyna Podniesińska tworzy świat będący ucieczką od codziennego życia, realizacją marzenia o bezpiecznym, w pewien sposób rajskim i zaczarowanym miejscu we wszechświecie, który albo kiedyś istniał albo też w 'chagallowski' sposób powinien był istnieć...
Zapraszamy do oglądania wystawy w Małej Galerii MOK Głowno, ul. Kopernika 45, pn-pt. godz. 12.00 - 20.00.
 

—————

Powrót


Kontakty

MOK GŁOWNO

95-015, ul. Kopernika 45

NIP: 733-12-75-065


+48 42 719 11 43